Jesteś tutaj

15.10.2018

FINAŁ projektu Off Opera 2018 za nami!

W sobotę nasza niespełna 3-miesięczna przygoda z projektem Off Opera 2018 dobiegła końca! Podczas finału zaprezentowaliśmy efekty pracy warsztatowej trzech projektów: „Czyj taniec”, „Śpiewy historyczne” oraz „Dziewczyny: pogłosy”.
Tegoroczna edycja projektu Off Opera była bardzo intensywna i różnorodna. Projekt „Czyj taniec?” tanecznym krokiem wprowadził nas w rozważania o efemerycznej wspólnocie, która powstaje podczas wspólnej zabawy i rozmów. Podopieczni Dom Dziecka w Pleszewie / ul. Osiedlowa i Panie Seniorki z Pałac Jankowice okazali się nie tylko świetnymi tancerzami i tancerkami, ale przede wszystkim interesującymi rozmówcami.  Każde spotkanie taneczne było zakończone warsztatem filmowym prowadzonym przez Janusz Szymański. Uczestnicy, pracując z kamerą, stworzyli grupową choreografię, którą podczas finału brawurowo i niezwykle lekko wykonał profesjonalny tancerz – Bartek Dopytalski
Cykl warsztatów „Śpiewy historyczne” prowadzonych w Pobiedziski Ośrodek Kultury i na Głównej stał się okazją do przyjrzenia się lokalnym wspólnotom. Upewniliśmy się, że ważne historie to nie wielkie narracje, o których uczymy się w szkole, ale właśnie te jednostkowe i lokalne. Wspomnienia, jakie wywołała multimedialna wystawa związana z historią dzielnicy Główna, nie miały końca! 
Natomiast dzięki warsztatom w Pobiedziskach mogliśmy spojrzeć na to miasteczko oczami niezwykle pracowitej i utalentowanej młodzieży! Frapująca opowieść z wątkiem kryminalnym, którą zaprezentowali podczas finału to ich wspólne dzieło, w którym każdy znalazł dla siebie rolę, miejsce i czas, aby pokazać kawałeczek swojego świata. 
Uczestniczki warsztatów „Dziewczyny: pogłosy” zaprosiły nas na wyjątkowy dansing! Piosenki powstałe na podstawie rozmów o miłości, to prawdziwe hity, których melodia i słowa od razu wpadają w ucho i na stałe zapisują się w pamięci. BUDYŃ Supersam nadał wyraz wspomnieniom Pań z zespołu wokalnego „Radość” z Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, a Smutne Piosenki piękne dźwięki. Na koniec także publiczność dała się porwać do tańca!
Było wspaniale! Obiecujemy, że jeszcze do Was wrócimy.

fot. Dawid Majewski Foto\Video

#poznanwspiera

„Projekt Off Opera 2018 – program edukacyjny” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także z budżetu Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

fot. Dawid Majewski