Jesteś tutaj

Co ludzie powiedzą?
Co skrywają stare (i nowe!) obrazy? - warsztaty reporterskie

Termin wydarzenia
Gdzie: 
Pobiedziski Ośrodek Kultury, Kostrzyńska 21, Pobiedziska
Kiedy: 
12, 16-17 września 2019
Treść
Opis: 

Co ludzie powiedzą? to cykl działań warsztatowych inspirowany fabułą jednej z oper autorstwa Stanisława Moniuszki – Strasznym dworem. Wielowątkowe dzieło ojca polskiej opery narodowej do dziś funkcjonuje jako jeden ze sztandarowych utworów Moniuszki. Najczęściej bywało odczytywane jako aluzja do wydarzeń powstania styczniowego z 1863 roku – było manifestem polskości. Z rzadka wspomina się o Strasznym dworze jako dobrze napisanej komedii muzycznej, w której doskonale sportretowane psychologicznie postaci budują skomplikowaną sieć zależności rodzinnych i społecznych.

Wielopokoleniowa rodzina, historie o praprababkach przedstawione w słynnej arii Skołuby z III aktu Ten zegar stary…, a także pozorowana straszność dworu staną się punktem wyjścia do stworzenia własnych opowieści o skomplikowanych familijnych relacjach. Dzięki warsztatom reporterskim uczestnicy wydobędą z niepamięci opowieści rodzinne dotyczące swoich przodków po to, by zastanowić się nad tym, co historia związana z pierwszą randką ich pradziadków i prababek znaczy dla nich dzisiaj. A może podczas pokazu finałowego na jaw wyjdą straszne historie, funkcjonujące w rodzinie jako teksty niemalże legendarne? Być może w usłyszanych opowieściach odnajdziemy „Te praprababki obie, które wyłażą z ram, gdy pieje kur i nuż… w zacięty spór”?

Co skrywają stare (i nowe!) obrazy?

Warsztaty reporterskie

Każdy z nas może być bohaterem reportażu: Ty, ja, nasi rodzice, babcie, ciocie i dziadkowie. Na podstawie ich opowieści oraz starych (lub nowych) fotografii spiszemy historie z życia wzięte, a w tworzeniu pomoże nam tajemniczy... Pan Zegar.

Pierwszy etap projektu stanowić będą warsztaty reporterskie podczas których uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób wydobyć od rozmówcy materiał do stworzenia krótkiej formy z zakresu literatury faktu. Następnie na podstawie przeprowadzonych wywiadów oraz fotografii z rodzinnych albumów wspólnie spróbują literacko opracować wybrane wydarzenia, by zbudować wciągającą opowieść, która zainteresuje czytelnika. Warsztaty staną się także okazją do zaprezentowania zasad tworzenia reportażu literackiego.

Twórcy: 

Ewa Chylak-Wińska – urodzona 16 marca 1976 roku w Sieradzu; polonistka (UAM), nauczycielka (języka polskiego, wiedzy o kulturze, języka angielskiego i jogi), pilotka afrykańskich wycieczek, blogerka, podróżniczka (Indie, Nepal, Tybet, Mongolia itd.). Miłośniczka przyrody i opowieści z życia wziętych. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu w Warszawie. Przez siedem lat mieszkała na stałe w Afryce. Cztery lata temu wróciła do Polski. Uczy w prywatnej szkole w Poznaniu. Autorka „Afryki Kapuścińskiego”, współautorka przewodnika Pascala po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze.  Obecnie publikuje fragmenty swojej nowej książki o afrykańskich ekspatkach (współczesnych emigrantkach): https://ekspatki.blogspot.com

Ewelina Chatłas – managerka w Polskim Teatrze Tańca, wcześniej kierownik działu impresariatu i promocji PTT, magister muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, absolwentka mediów interaktywnych i widowisk na UAM, producentka i koordynatorka wielu projektów kulturalnych, doświadczenie zawodowe zdobywała w Fundacji Fabryka Sztuki, Wielkopolskim Biurze Koncertowym, Stowarzyszeniu Inicjatywa Twórcza "Pro Arte", Stowarzyszeniu Młodych Animatorów Kultury, Centrum Sztuki Dziecka oraz Polskim Teatrze Tańca. Doktorantka w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. W przygotowywanej pracy doktorskiej podejmuje temat współczesnych form transmisji polskiej muzyki tradycyjnej. Śpiewa, gra na akordeonie, uczy się gry na dudach wielkopolskich.

Daniel Stachuła – teatrolog, filolog; doktorant w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów UAM; laureat Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego (2014), Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2015), Stypendium Artystycznego Miasta Poznania (2016), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018). Jego zainteresowania naukowo-artystyczne dotyczą kulturowej historii opery, współczesnej reżyserii operowej, a także pedagogiki teatru. Oprócz działalności naukowej współpracuje jako pedagog teatru m.in. z Teatrem Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu, Operą Bałtycką w Gdańsku, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Współtwórca i koordynator Projektu Off Opera, który odwołuje się do alternatywnych rozwiązań artystycznych i edukacyjnych. Reżyser i dramaturg. Współtworzył spektakle: Pomiędzy (2014), Antreprener w kłopotach (2015), Dydona i Eneasz (2016), Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela (2017), Śpiewy historyczne (2018), Onna (2019).