Jesteś tutaj

Czyj taniec?
Warsztaty taneczne dla Seniorów

Termin wydarzenia
Gdzie: 
Pałac Jankowice ul. Ogrodowa 2, Jankowice
Kiedy: 
16-18 sierpnia 2018
Treść
Opis: 

Taniec to forma, która spaja wspólnotę. Tańczymy samotnie, w parze, w grupie, ale to co wyrażamy ruchem jest najważniejsze. Taniec towarzyszy nam przy różnych okolicznościach − wesela, imieniny, zakończenie szkoły, ale również jest bardzo ważnym elementem naszej polskiej kultury. Adam Mickiewicz w Panu Tadeuszu ostatnią księgę „Kochajmy się” kończy Polonezem, Wesele Stanisława Wyspiańskiego zakończone jest „Chocholim tańcem”, Stanisław Moniuszko buduje finał Halki na narodowym mazurze. Taniec jest istotnym elementem naszego myślenia o wspólnocie i kulturze. Jedna z koncepcji tańca współczesnego mówi o tym, że wszyscy cały czas tańczymy, a momentem, w którym przestajemy jest nasza śmierć. Mamy wiele różnych form ruchu, od technik współczesnych po tradycyjne, ale pytanie pozostaje niezmienne: czyj taniec?

Odpowiedzi na to pytanie szukać będzie w trakcie warsztatów grupa seniorów z Tarnowa Podgórnego. Poprzez taniec chcemy zbudować wspólnotę uczestników, a w finałowym momencie poszerzyć ją również o mieszkańców wymienionych miejscowości. Proponujemy kilka spotkań z instruktorami tańca, podczas których warsztatowicze oraz warsztatowiczki poszerzą wachlarz swoich ruchów, o takie które możemy odnaleźć w technice Hip-hop czy Swing. Ostatnie spotkanie będzie dotyczyło tańców charakterystycznych dla regionu Wielkopolski.

Poza warsztatem w tym miejscu odbędzie się również performatywny koncert muzyki tradycyjnej. Podczas koncertu zabrzmi lira korbowa. Pojawią się pieśni z różnych regionów Polski oraz z Białorusi i Ukrainy. Ważnym tematem będą pieśni wielkopolskie. Lirniczka, Malwina Paszek zagra pieśni z bliskich jej regionów: Biskupizny − pogranicza z Kujawami czyli z Pałuk. Utwory zostały zgromadzone przez artystkę podczas poszukiwań i badań materiałów m.in. w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu. Pieśni zabrzmią w nowoczesnych aranżacjach, a lira nie będzie pełnić tylko funkcji akompaniującej.
Każde spotkanie taneczne zakończy się warsztatem filmowym. Uczestnicy, pracując z kamerą, będą tworzyć grupową choreografię. Jej prezentacja odbędzie się podczas finału całego projektu w Poznaniu, a wykona ją przed uczestnikami profesjonalny tancerz. Poznańskie podsumowanie będzie momentem pierwszego spotkania dwóch grup uczestników − seniorów oraz dzieci.

Warsztaty to także panele dyskusyjne o tańcu. Będziemy rozmawiać o tym jak taniec buduje wspólnotę, jak ją gruntuje i jakie korzyści przynosi on ludziom. Rozmowy będą wzbogacone ilustracjami filmowymi. W trakcie warsztatów zapytamy uczestników o ich doświadczenia i odczucia oraz czyj taniec jest. Wypowiedzi zbierzemy w formie publikacji, która będzie odpowiedzią na postawione przez nas na początku pytanie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także z budżetu Miasta Poznania i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Twórcy: 

Tomasz Mazur - tancerz i choreograf, związany z kulturą tańca od 2000 r. W latach 2000-2010r. tancerz zespołu tańca ludowego Algi z Kołobrzegu. W latach 2007-2010 doszkalał się w technikach karaibskich tj. salsa, bachata, rueda de casino, dzięki którym wielokrotnie został mistrzem i vice-mistrzem Polski oraz mistrzem świata w kategorii Latin show do lat 15 w Austrii (Seefeld). W 2011 r. rozpoczęła się jego przygoda z kulturą hip hop, która trwa do dziś. Techniki, w których specjalizuje się to House dance oraz Hip Hop freestyle. Od 5 lat reprezentuje Polskę za granicą, prowadząc warsztaty taneczne i biorąc udział w zawodach undergroundowych m.in. w Chinach (Nanijng), Wielkiej Brytanii (Londyn), Holandii (Amsterdam), Francji (Paryż). W 2014 r. był półfinalistą programu Got To Dance wraz z formacją Chilli Art.

Dorota Kozłowska - tańcem zajmuje się od wielu lat. Tańczyła różne style – hip hop, salsę, tango argentyńskie, taniec towarzyski. Jednak kiedy odkryła swing, na stałe zagościł on w jej głowie, nogach i sercu. Wraz ze swym ówczesnym partnerem jeździła na warsztaty do Szwecji, gdyż w 2008 roku nie można było jeszcze nauczyć się Lindy Hop w Polsce. Od tej pory, przy wsparciu wielu wspaniałych ludzi, powoli budowała społeczność Lindy Hop w Poznaniu. Udało się. Teraz w naszym mieście jest już ponad 300 osób tańczących ten styl. Zawsze starała się przekazać ludziom, że taniec to radość, luz, energia i wyrażanie siebie. Tańcząc Lindy Hop nie można się nie uśmiechać!

Malwina Paszek - muzyk, multuinstrumentalistka (lira korbowa, akordeon, karimba, cytra – w tym autoharp i fortepian), śpiewaczka, zajmująca się muzyką tradycyjną od wielu lat. Muzyk i manager zespołu Vidlunnia (2010-2013) wykonującego pieśni tradycyjne z Ukrainy, Białorusi i wschodniej Polski. Od 2012 roku prowadzi warsztaty śpiewokrzyku. Chętnie sięga do pieśni  Wielkopolski Południowej (Biskupizna i inne regiony) i pogranicza z Kujawami (Pałuki), a także pieśni  naszych wschodnich sąsiadów. Swój warsztat doskonaliła u nauczycieli z Białorusi, Bułgarii i Polski. Od kilku lat współtworzy grupę śpiewaczą Droryje. Zajmuje się też muzykę bałkańską i kabaretową w duecie Ludożercy z innej wsi wraz z Tomkiem Grdeniem (akordeon, cytra, śpiew). Komponuje muzykę do przedstawień teatru lalek oraz do filmów niemych (Kwartet Bedebede&Purandare). Jej największą pasją jest lira korbowa. Kilkukrotnie brała udział w wykonaniach muzyki granej na żywo do animacji (m.in. Animatic, Poznańska Wiosna Muzyczna 2010; Ale Kino! 2011 film 11 Diabłów, 2012 Za borem za lasem). Występowała na festiwalach muzyki folkowej i klasycznej (Nowa Tradycja, Kody, Rozstaje, Ethno Port, Poznańska Wiosna Muzyczna, TrillMe i inne). Podczas 42 edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna" wykonywała (śpiew tradycyjny) wraz z orkiestrą "Amadeus" utwór Barbary Kaszuby pt. "Głosy gór". Ten sam utwór wykonała także z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Współpracuje z kompozytorką Lidią Zielińską, wykonała dwukrotnie "Zagubione Ogniwo" (Premiera - Festiwal Kody 2014 r. oraz podczas Poznańskiej Wiosny Muzycznej 2015 r.).  

Janusz Szymański - student V roku wydziału operatorskiego PWSFTViT w Łodzi, absolwent wydziału wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Autor krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych. Film dokumentalny Siostry, którego jest autorem zdjęć, został uhonorowany nagrodą Srebrnego Smoka na niedawnym, 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym.