Jesteś tutaj

Dziewczyny: pogłosy

Termin wydarzenia
Gdzie: 
Miejski Ośrodek Kultury ul. Łubieńskiego, Gniezno
Kiedy: 
17-27 września 2018
Treść
Opis: 

Krótki wyjazd do stolicy stwarza im okazję do wyrwania się z towarzyszącej ich codzienności monotonii i poznania nowych osób. Spotkania te okazują się tyleż fascynujące, co kłopotliwe, zabawne, co niepokojące.

W projekcie Pogłosy film Janusza Kondratiuka z 1972 roku jest punktem wyjścia dla organizacji warsztatów, w których udział wezmą mieszkające w Gnieźnie i reprezentujące kilka pokoleń kobiety. Ich historie, dotyczące pierwszych zauroczeń, nastoletnich wyjazdów i niezapomnianych spotkań, posłużą jako materiał do pokazu, wieńczącego dwutygodniowe przygotowania. Ich wielogłos na temat miłości stanie się podstawą do stworzenia większej formy scenicznej. W trakcie wydarzenia finałowego, otwartego dla mieszkańców miasta, monologi kobiet zostaną zilustrowane muzyką, tworzoną na żywo przez Jacka Szymkiewicza vel. „Budynia” oraz zespół Smutne Piosenki. W trakcie finału odbędzie się również projekcja filmu.

Finał projektu – widowisko muzyczne – odbędzie się 27 września 2018 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.

„Projekt Off Opera 2018 – program edukacyjny” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także z budżetu Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Twórcy: 

Jacek „Budyń” Szymkiewicz − polski muzyk, autor tekstów i piosenek, multiinstrumentalista. Znany jest przede wszystkim z występów w zespole Pogodno, którego jest członkiem od 1996 roku. Wcześniej był członkiem formacji Marians. Od 2012 roku współtworzy grupę Babu Król. Prowadzi ponadto solową działalność artystyczną. W 2004 roku wydał swój pierwszy solowy album: Kilof, nagrany przy współudziale muzyków z zespołów Kristen, Braty z Rakemna i z gościnnym udziałem Łony. Eklektyczna muzyka Budynia łączy w sobie elementy rocka alternatywnego, rock’n’rolla, czy rapu, a dopełnienie stanowią teksty autorstwa lidera projektu. Na początku roku 2012 w duecie z Bajzlem (od 2010 roku także muzykiem Pogodno) powołali do życia zespół Babu Król, który zadebiutował albumem zawierającym muzyczne aranżacje wierszy Edwarda Stachury. Jest autorem muzyki do spektaklów teatralnych i książki pt. „Grawer”.

Smutne Piosenki − w 2015 roku powołała do życia basistka, Paulina Frąckowiak, która jest autorką muzyki i tekstów zespołu. Współtworzą go z nią znakomici muzycy – Izabela Polit (wokal), Michał Ruksza (piano) oraz Jakub Szwarc (perkusja). Smutne Piosenki mają swój charakterystyczny styl i brzmienie, które Dionizy Piątkowski w recenzji płyty „Na żywo z plusem” określił jako „nową jazzową poezję śpiewaną”. Zespół zagrał już wiele koncertów i zagościł na antenach licznych stacji radiowych, spotykając się z pozytywnym odbiorem. Mają na koncie sukcesy konkursowe, m.in. nagrodę im. Andrzeja Jakóbca w kategorii „muzyka” na FAMA 2017 oraz III miejsce na Festiwalu Muzyczna Jesień – Międzynarodowe Konfrontacje Artystyczne 2017 w Grodkowie. W eliminacjach Narodowego Centrum Piosenki Polskiej do opolskich Debiutów ich piosenka „Dziki ogród” zajęła II miejsce, zyskując słowa uznania od jurorów: Piotra Stelmacha z III Programu Polskiego Radia, Krzysztofa Dominika – menadżera HEY i Nosowskiej oraz Rafała Poliwody − dyrektora Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W czerwcu Smutne Piosenki wydały swoją debiutancką płytę studyjną „Dziki ogród”. Pięć utworów zespołu ukazało się także na wydanej przez Stowarzyszenie Jazz Poznań płycie „Poznański Festiwal Młodego Jazzu 2”. Zespół chętnie angażuje się w działalność prospołeczną i edukacyjną. Ostatnio muzycy brali udział w Projekcie 5 zmysłów – Imaginarium, pracując z niewidomymi dziećmi. Podczas finału projektu, reżyserowanego przez Katarzynę Stoparczyk z radiowej Trójki, wystąpili u boku Noviki, Malwiny Paszek, Jacka „Budynia” Szymkiewicza i Wojciecha Waglewskiego.

Marcin Kluczykowski – doktorant w Zakładzie Antropologii Literatury na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Członek Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury. Redaktor pisma internetowego „Stan Krytyczny”; publikował m.in. w „Polonistyce”. Prelegent na kilku ogólnopolskich konferencjach naukowych. Autor kilkunastu niezależnych produkcji filmowych; aktor, dramaturg poznańskiego Teatru U Przyjaciół (m.in. „Bywalcy Absurdutu”, „Vitcatius”, „Ostatnia ucieczka Brunona Schulza”). W 2014 roku wystąpił w realizacji opery "Anioł dziwnych przypadków" w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Zuzanna Maria Głowacka – reżyserka, animatorka kultury. Ukończyła Wydział wokalno-aktorski w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, studiowała na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (ukończyła specjalność operologiczną). W 2012 roku założyła Akademickie Koło Teatralne „AKT” wraz z którym zrealizowała spektakle: „Próba” wg dramatu „Próby” Bogusława Schaeffera (2013, 2014), widowisko plenerowe „Postkarnawał” (2013, 2014) oraz skompilowaną z utworów Karola Szymanowskiego „Pieśń o nocy” (2014) wystawioną również w wersji plenerowej w fontannie na Placu Wolności w Poznaniu (2014). W sierpniu 2015 roku zadebiutowała na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu wystawiając operę „Antreprener w kłopotach”. Doświadczenie reżyserskie zdobywała asystując Keithowi Warnerowi przy produkcji spektaklu „Kupiec Wenecki” w Teatrze Wielkim Opera Narodowa w Warszawie (2014) oraz Aline Negra Silva przy spektaklu „Spowiedź masochisty” w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie (2014). Zaangażowana w działalność animatorską związaną z promocją muzyki klasycznej; wiceprezes Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury (SMAK). Jest autorką koncepcji wielu warsztatów i miejskich akcji artystycznych (np. „Larum Zegarum” zrealizowane w ramach Nocy Muzeów 2016 na zamówienie CK Zamek, cykliczne wydarzenia z okazji Imienin ul. Św. Marcin). W latach 2014-1015 pełniła funkcję dyrektorki artystycznej Festiwalu Opera Know-how. Koordynowała wielkopolski projekt „Off Opera 2015”. Od 2015 roku odpowiada za koncepcję i koordynację projektu edukacyjnego „5 zmysłów” dedykowanego osobom z niepełnosprawnością. W pierwszej połowie 2016 roku razem ze Stowarzyszeniem SMAK zrealizowała projekt „Eks-presja” w ramach cyklu rezydencji artystycznych CK Zamek. Od stycznia 2016 związana na stałe z Teatrem Polskim w Poznaniu, gdzie zajmuje się produkcją spektakli i wydarzeń okołoteatralnych.