Druga edycja Festiwalu Opera Know-how, największe do tej pory wydarzenie organizowane przez SMAK, nawiązywała do obchodzonego w 2015 roku 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Program festiwalu został zbudowany wokół postaci Wojciecha Bogusławskiego i Stanisława Moniuszki – ojców-założycieli polskiej opery narodowej – oraz tematu mody operowej. Znalazły się w nim m.in. bezpłatne spektakle operowe, koncerty, projekcje filmowe, warsztaty dla dzieci i spotkania z twórcami.
Głównym wydarzeniem festiwalu była premiera opery Domenica Cimarosy Antreprener w kłopotach. Twórcy poznańskiej realizacji – reżyserka Zuzanna Głowacka i dramaturg Daniel Stachuła, zrekonstruowali zaginione libretto zapomnianego dzieła Bogusławskiego na podstawie zachowanych recenzji, listów i wspomnień. Twórcy wpisali komiczną operę we współczesny kontekst kultury teatralno-muzycznej w Polsce. Kierownictwo muzyczne nad Antreprenerem objął Maksymilian Święch, który zadyrygował orkiestrą złożoną wyłącznie z instrumentów historycznych. Podczas festiwalu premierę miało także pierwsze w Polsce performatywne czytanie libretta Wojciecha Bogusławskiego. Reżyserka Herminii i Amazonek Aleksandra Skorupa opowiedzianą z perspektywy kobiecej historię połączyła za pomocą słowa, rytmu i tańca.
Z kolei cykl koncertów Śpiewniki domowe był powrotem do idei domowego, intymnego muzykowania Stanisława Moniuszki. Scenerią czterech reżyserowanych koncertów były wnętrza budynków przy ul. Św. Marcin.
Muzyka Moniuszki pojawiła się także na dużym ekranie. Zaprezentowano Overture to Glory Maxa Nossecka, film z 1940 roku opowiadający o żydowskim kantorze z Wilna marzącym o występie w Operze Narodowej w Warszawie. Podczas wieczoru inaugurującego festiwal w Nowym Kinie Pałacowym widzowie zobaczyli Bajkę Andrzeja Munka, rzadko pokazywany krótkometrażowy film dokumentalny z 1952 roku o koncercie Orkiestry Filharmonii Warszawskiej w Klubie Fabrycznym fabryki URSUS. Zapoznali się także z krótką animacją do pieśni Moniuszki Niedźwiadek. Była ona efektem warsztatów animacji poklatkowej dla dzieci, prowadzonych przez Justynę Radziej, związaną z łódzkim studiem SeMaFor. Dzieciom i Moniuszce poświęcony był także film dokumentalny Janusza Szymańskiego o warsztatach dramaturgiczno-choreograficznych Pluski / Blaski, które w lipcu Festiwal Opera Know-how zrealizował wraz z dziećmi z Domu Dziecka w Pleszewie. Program zajęć w Pleszewie animatorzy ze SMAK-u zbudowali wokół Złotej rybki – XIX-wiecznego utworu Moniuszki.