KONGRES 2071

FINAŁ

wróć do programu

KONGRES FUTURYSTYCZNY

 

Przyszłość, ludzie. Czujcie się tu jak u siebie. Dom to tu, „dopóki się da”. 

 

Tegoroczny Projekt OFF Opera nosi tytuł List do przyszłości. Wiadomość wysyłana w przyszłość to główne medium artystyczne, którym posługują się twórcy i twórczynie działań wchodzących w skład programu edukacyjnego i artystycznego. Każdy z nich dotyka innych aspektów myślenia futurologicznego, wykorzystując różne dziedziny sztuki – muzykę, literaturę, teatr, film, nowe media, grafikę, sound art. Na przestrzeni sierpnia i września 2021, w Poznaniu i 7 wielkopolskich miastach odbyły się 4 cykle interdyscyplinarnych działań adresowanych do różnych grup wiekowych. Ich efektem są 4 scenariusze przyszłości – pokazy pracy warsztatowej, które prezentujemy 4 października podczas finałowego wydarzenia 7. edycji OFF Opery.

 

  • Pierwszy scenariusz przyszłości: Przyszłość: soundtrack, to instalacja dźwiękowa prezentująca audiosferę miast i miasteczek przyszłości. Współautorami instalacji są uczniowie i uczennice – uczestnicy warsztatów field-recordingowych i sound-artowych w Poznaniu, Puszczykowie i Lesznie.

Autorami warsztatów oraz instalacji są: Ewelina Chatłas i Jan Skorupa.

  • Drugi scenariusz przyszłości: Bajka Robotów, to animacja poklatkowa opowiadająca o nieistniejących jeszcze zawodach i wynalazkach przyszłości. Współautorami filmu są dzieci – uczestnicy i uczestniczki warsztatów słowa i obrazu w Poznaniu, Szamotułach i Pobiedziskach.

Autorzy warsztatu i animacji: Grzegorz Myćka, Zuzanna Głowacka, Szymon Kubka

  • Trzeci scenariusz przyszłości: Poste Restante, to dokumentalna etiuda pt. 2071 – przyszłość widziana oczami seniorów i seniorek – osób, które najprawdopodobniej jej nie doświadczą. Współautorami filmu 2071 są uczestnicy i uczestniczki warsztatów epistolograficznych i storytellingowych w Poznaniu, Gnieźnie i Koziegłowach.

Autorami warsztatu oraz filmu, są: Marcin Kluczykowski i Magdalena Bojdo

  • Czwarty scenariusz przyszłości: Ostatni dzwonek, to filmowy manifest dotyczący przyszłości edukacji. Współautorami filmu są uczniowie, studentki, nauczyciele i wykładowczynie – uczestnicy i uczestniczki warsztatów w Obrzycku.

Autorami warsztatu oraz filmu, są: Daniel Stachuła, Magdalena Ośko-Bogunia, Maciej Bogunia i Sebastian Dembski.

 

Piąty scenariusz przyszłości kryje się w intermedialnym utworze teatralno-muzycznym Kongres: 2071 z muzyką Andrzeja Koniecznego, który zaprezentujemy 5 października 2021 w drugiej części finału projektu OFF Opera. Autorką tekstu i reżyserką spektaklu jest Zdenka Pszczołowska. Za choreografię odpowiada Oskar Malinowski. Kompozycja opowiada o braku porozumienia w czasach upadku ludzkiej cywilizacji. Jej podstawę stanowi partytura graficzna, za której kolektywne wykonanie odpowiadać będą zarówno zaproszeni aktorzy i muzycy, jak i uczestnicy i uczestniczki muzyczno-performerskich warsztatów. Nawiązując do idei sztuk społecznych oraz koncepcji musickingu autorstwa Christophera Smalla, australijskiego muzyka i edukatora, współtwórcami koncertu performatywnego będą także wszyscy widzowie i widzki zgromadzeni na premierze. 

Kongres: 2071 powstaje na genologicznie nieokreślonym gruncie. Z jednej strony ma związki z teatrem dramatycznym, z drugiej jest także mocno osadzony w muzyce, jednak w inny sposób niż opera lub teatr muzyczny w ogóle. Kongres: 2071 jest też silnie związany z teatrem ruchu i tańca, a także z tradycją performansu. W sensie formalnym i światotwórczym inspirację dla Kongresu stanowi twórczość Stanisława Lema, a zwłaszcza Opowieści o pilocie Pirxie, które zresztą mają swoją emanację w projekcie i stanowią bezpośredni punkt odbicia dla nie-historii. Bo twórcy konsekwentnie odchodzą od fabularnego prowadzenia opowieści, oddalają się także od historii jako takiej, choć z drugiej strony cały czas są z nią związani, bo przyszłość jest związana z historią, choć przecież nieustannie ją porzuca…  

Twórcy we współpracy z grupą amatorów kreują widowisko (choć to chyba nie jest najlepsze określenie właściwego wydarzenia, ale na razie nikt z zespołu nie wymyślił lepszego), które tematycznie dotyczy przyszłości odległej o pięćdziesiąt lat od dzisiaj, zadają sobie pytania o tę przyszłość, próbują przewidywać, spekulować i weryfikować potencjalności na podstawie wciąż tych samych danych. Proces ten ma charakter niejednorodny. Tekst stanowi tylko jedno z narzędzi do myślenia i mówienia o przyszłości, równoważne narzędzia stanowią muzyka i ruch: ruch uruchamia audiosferę, audiosfera uruchamia słowa, słowa uruchamiają ruch, ruch muzykę i tak dalej… Wszystko dzieje się w świecie precyzyjnych reguł, chociaż liczba możliwych rozwiązań jest nieskończona. Układ może zadziałać inaczej w zależności od publiczności, w tym jej mikroruchów, przypadkowych działań i odgłosów. 

Twórcy traktują temat przyszłości w sposób wieloaspektowy. Interesują ich zarówno gusła, przewidywania i fantazje, rozważania na temat sprawczości i inicjatywy, projektowania przyszłości, jak i zjawiska związane ze zdywersyfikowanymi teoriami czasowości. Kongres: 2071 to konceptualna wariacja na temat przyszłości za pięćdziesiąt lat, wariacja odnosząca się także do wątku relatywności pojmowania czasu, także tych pięćdziesięciu lat, stawiająca też pytanie o to, 

ile to pięćdziesiąt lat od dziś

Zdenka Pszczołowska

 

Występują: Aleksandra Komsta, Zdenka Pszczołowska, Małgorzata Walenda, Andrzej Konieczny,  Kacper Krupa, Sebastian Magdziński oraz uczestniczki warsztatów muzyczno-performerskich: Olga Grabowska, Klaudia Lech, Julia Dziewit, Kamila Szymkowiak, Sylwia Marciniuk, Elżbieta Pabich, Misia Żurek, Anna Zamojska, Wiktoria Kozłowska, Julia Szkudlarek, Żanna Rudaja, Klaudia Korzeniowska, Marlena Leśniak, Zuzanna Wrona, Aleksandra Siatkowska, Oliwia Łukawska, Natalia Klupp, Donata Stołowska, Marika Bocewicz, Agnieszka Zawadzka.

Tekst i reżyseria: Zdenka Pszczołowska

Muzyka: Andrzej Konieczny

Choreografia: Oskar Malinowski

Światła: Arkadiusz Kuczyński

Produkcja: Zuzanna Głowacka

 

KONGRES FUTURYSTYCZNY

4 października 2021

g. 17.00 | Sala pod Zegarem | Przyszłość: soundtrack – instalacja dźwiękowa

g. 18.00 |  Kino Pałacowe | Spekulacje – pokaz filmów krótkometrażowych:

Bajka robotów | Poste restante: 2071 | Ostatni dzwonek

5 października

g. 18.00 | Sala Wielka | List do przyszłości 

premiera publikacji | spotkanie autorskie z Ziemowitem Szczerkiem, Przemysławem Czaplińskim i Anną Nieznaj | prowadzenie: Joanna Bednarek

g. 20.00 | Sala Wielka | Kongres: 2071 – off opera 

reż. Zdenka Pszczołowska | muz. Andrzej Konieczny | chor. Oskar Malinowski

 

Bezpłatne wejściówki na wydarzenia dostępne do odbioru w kasach CK ZAMEK od 20 września 2021.

 

***

OFF Opera 2021 to dwa komplementarnie uzupełniające się projekty: program artystyczny i program edukacyjny – oba tworzą nową jakość w interdyscyplinarnych działaniach muzyczno-teatralnych poprzez odwołanie do alternatywnych, offowych rozwiązań twórczych. Opera jest dla nas nie tyle zamkniętym, skończonym dziełem, ile sposobem opowiadania o wielopłaszczyznowej, niejednoznacznej rzeczywistości społeczno-kulturowej. Od początku swego istnienia OFF Opera realizuje działania w nurcie sztuki społecznej, partycypacyjnej, włączającej odbiorców i odbiorczynie w proces twórczy. W naszej pracy łączymy zaplecze teoretyczne związane z badaniami nad kulturą i sztuką z szeroką gamą praktyk społeczno-kulturowych i artystycznych.

* * * 

Projekt OFF Opera 2021 – program edukacyjny został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust 1. ustawy dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz budżetu Miasta Poznania, środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Powiatu Poznańskiego.

Sprawdź inne