Jesteś tutaj

Larum Zegarum

Termin wydarzenia
Gdzie: 
Poznań
Kiedy: 
16 maja 2015
Treść
Opis: 

Jednym z głównych punktów poznańskiej Nocy Muzeów w 2015 roku był koncert/interwencja Larum Zegarum. W 150. rocznicę oprotestowanej premiery opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury zdecydowało się przypomnieć jedną z najsłynniejszych arii tego dzieła.

Duet kompozytorski Konieczny/Skoczylas zreinterpretował ukryte pod sarmackim mitem pojęcie narodowości. Specjalnie wykonana miejska instalacja dźwiękowa odwoływała się do zawartego w operze programu społecznego budzenia – świetlny pochód, tworzony przez studentów Koła Artystyczno-Naukowego Katedry Rytmiki i Improwizacji Fortepianowej Akademii Muzycznej w Poznaniu, poprowadził widzów przez ul. Święty Marcin do Zamku Cesarskiego. Tam też, z okien wieży zegarowej, Łukasz Kocur, Agata Gładysiak wykonali arię z opery Moniuszki. Utwór, oparty na muzyce współtworzonej przez publiczność, miał charakter jednoczącego rytuału: równo o godzinie 22:12 wybrzmiały budziki i telefony przyniesione przez przechodniów.

Koncert/interwencja zapowiadał drugą edycję Festiwalu Opera Know-how. Został zrealizowany we współpracy z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Zapis fragmentów wydarzenia można znaleźć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=l5xJ7OHz5_k