Jesteś tutaj

Po krawacie ich poznacie, czyli… projekt Eki
warsztaty storytellingowe dla bikiniarzy

Termin wydarzenia
Gdzie: 
Poznań i przedmieścia
Kiedy: 
10 sierpnia 2020 - 24 września 2020
Treść
Opis: 

Cechy charakterystyczne: plereza (zwana także mandoliną), układana za pomocą brylantyny; naleśnik na głowie, wielobarwny krawatto, marynarka na kilowatach, wąskie spodnie, buty na słoninie i wystające z nich kolorowe sing-singi lub piratki. W ustach obowiązkowo papieros – najlepiej amerykańskiej marki!

 

O kim mowa? Bikiniarze, eki, eksztejerzy… Bikiniarz według słowników z połowy XX wieku to „młody człowiek ubierający się w sposób przesadnie modny, ekstrawagancko”, jednak nie samą modą żyli poznańscy bikiniarze. Byli kolorowymi ptakami, mocno wyróżniającymi się na tle szarzyzny PRL-u. Słuchali jazzu, bebopu, tańczyli boogie-woogie, bywali na prywatkach i zabawach. Byli zbuntowani, nie zgadzali się z otaczającą ich rzeczywistością, nie stosowali się do norm.

Z czego zasłynęli w Poznaniu? Gdzie się spotykali? Jakich rozrywek dostarczał im Poznań?

Odpowiedzi na te i inne pytania związane z subkulturą poznańskich bikiniarzy lat 50. spróbują udzielić kuratorzy i artyści realizujący Projekt Eki. Warsztaty storytellingowe z poznańskimi ekami staną się podstawą do zbudowania performatywnej etiudy, w której opowieści o Poznaniu sprzed 70 lat zmiksowane z muzyką, obrazem i filmem stworzą multimedialną narrację o poznańskich bikiniarzach. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali m.in. duet audiowizualny Ośko/Bogunia oraz znany poznańskiej publiczności DJ Elvira. Warsztaty związane z modą lat 50. poprowadzi Elżbieta Maksymiuk.

 

Artyści:

video: duet wizualny Ośko/Bogunia (Magdalena Ośko-Bogunia, Maciej Bogunia)

muzyka: DJ Elvira (Łukasz Tomaszewski)

choreografia | ruch sceniczny: Michał Mroczkowski

tekst | reżyseria: Daniel Stachuła

aktorka/tancerka: Angelika Mierzwa

aktor/tancerz: Mateusz Adamczyk

kostiumy | warsztaty modowe: Elżbieta Maksymiuk

kuratorzy: Michał Mroczkowski, Daniel Stachuła

Twórcy: 

Michał Mroczkowski - muzyk, tancerz, animator kultury, absolwent rytmiki w Akademii Muzycznej w Poznaniu, członek Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury. Twórca choreografii do spektakli: Pieśń o nocy, Moniuszko, powiedz mi coś na uszko, Siódmy, Dirty Dancing Music&Dance Show, Piękne spojrzenie oraz Extravaganza o władzy w Teatrze Polskim w Poznaniu. Producent międzynarodowego przedsięwzięcia  tanecznego Dance Fusion Festival w Poznaniu (2013, 2014), realizator inicjatywy Roztańczyć Poznań (2014), od 2016 roku związany z projektem 5 zmysłów. Współpracuje z CK Zamek w Poznaniu – także jako rezydent programu Rezydenci w Rezydencji. Współpracuje również ze Studiem Aktorskim STA w Poznaniu oraz Towarzystwem Muzycznym Schola Cantorum Posnanensis. W sferze jego zainteresowań znajduje się wykorzystanie metody rytmiki w pracy z aktorami i wokalistami, taniec kultury afrokubańskiej oraz specyfika gatunku musicalu.

Daniel Stachuła – teatrolog, filolog; doktorant w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów UAM; laureat Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego (2014), Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2015), Stypendium Artystycznego Miasta Poznania (2016), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018). Jego zainteresowania naukowo-artystyczne dotyczą kulturowej historii opery, współczesnej reżyserii operowej, a także pedagogiki teatru. Oprócz działalności naukowej współpracuje jako pedagog teatru m.in. z Teatrem Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu, Operą Bałtycką w Gdańsku, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Współtwórca i koordynator Projektu Off Opera, który odwołuje się do alternatywnych rozwiązań artystycznych i edukacyjnych. Reżyser i dramaturg. Współtworzył spektakle: Pomiędzy (2014), Antreprener w kłopotach (2015), Dydona i Eneasz (2016), Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela (2017), Śpiewy historyczne (2018), Onna (2019).