Jesteś tutaj

Poznańskie Rewiry
warsztaty dla kelnerów, kelnerek, barmanów i barmanek

Termin wydarzenia
Gdzie: 
Poznań i przedmieścia
Kiedy: 
31 lipca 2020 - 24 września 2020
Treść
Opis: 

Roman Boryczko, pochodzący z prowincji bohater filmu Zaklęte rewiry, rozpoczynał swoją karierę w gastronomii od funkcji pomywacza w restauracji hotelu „Pacyfik”. Mimo że był to dla niego całkowicie obcy świat, szybko wspiął się po kolejnych szczeblach kariery, stając się w końcu wzorowym kelnerem. Historia ta pokazuje z jak wieloma uwarunkowaniami wiąże się kariera w gastronomii. Jest także obrazem barwnego świata towarzyskich spotkań i różnorodnych gości. Film w reżyserii Janusza Majewskiego będzie dla nas pretekstem, aby przyjrzeć się rewirom serca Wielkopolski – wyjątkowym historiom poznańskich barmanów i kelnerów.

Jak wyglądały ostatnie dekady z perspektywy branży gastronomicznej? Jakich gości pracownicy wspominają najchętniej? O czym woleliby zapomnieć? Za czym tęsknią? Jaki był ich początek? Co się zmieniło od tamtego czasu? Jakie miejsca w Poznaniu uznawano za najbardziej kultowe? Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy szukać podczas spotkań z lokalnymi pracownikami i pracownicami branży gastronomicznej.

Pierwszym efektem naszych działań będzie krótkometrażowy film dokumentalny, przedstawiający kultowe poznańskie knajpy oraz sylwetki ich byłych kelnerów i barmanów. Drugim - wystawa fotograficzna dokumentująca wizerunki pracowników miejsc wciąż funkcjonujących lub upadłych z przyczyny tegorocznej pandemii.

 

kuratorzy projektu: Marcin Kluczykowski, Karolina Brzezicka

Twórcy: 

Karolina Brzezicka – animatorka kultury, z wykształcenia historyczka sztuki i teatrolożka. Członkini Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury. Uczestniczka Mobilnej Akademii Krytyki Tańca, Pracowni Krytyki Operowej przy Teatrze Wielkim w Poznaniu, Otwartej Szkoły Sztuki zorganizowanej przez Katedrę Intermediów UAP (Ach, jak przyjemnie). Pracowała w Centrum Kultury ZAMEK w dziale Projektów Interdyscyplinarnych, gdzie współtworzyła program edukacyjny do wystawy: Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst.. Interesuje się sztuką nowoczesną: literatura, teatr, sztuki wizualne, opera oraz sztuki performatywne. Miłośniczka Tadeusza Kantora oraz filmów z uniwersum Marvela.

Marcin Kluczykowski – student reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi oraz doktorant Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. Jako aktor współpracował z poznańskimi teatrami (m.in. z Teatrem Automaton, Sceną Wspólną, Teatrem U Przyjaciół oraz Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki). Od 2014 roku członek Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury.