Jesteś tutaj

Projekt TAXI
warsztaty dla taksówkarzy

Termin wydarzenia
Gdzie: 
Poznań i przedmieścia
Kiedy: 
22 czerwca - 24 września 2020
Treść
Opis: 

Historia Zrzeszenia Transportu Prywatnego “Super Taxi” w Poznaniu sięga 1927 roku. Najstarszy kierowca spędził za kółkiem 51 lat. Taksówkarze zza szyb “dryndy” obserwowali, jak rodzi się kapitalizm oraz jak przebiega transformacja kulturowa. Pamiętają jeszcze czasy “radia”, tak zresztą mówią o swoim zrzeszeniu.

 

Najciekawsze w ich pracy jest jednak to, że prócz bycia kierowcą, są powiernikami ludzkich tajemnic. To bezpieczna znajomość. Można rozmawiać swobodnie, bo prawdopodobnie już nigdy się nie spotkacie. Taksówkarze na co dzień muszą powściągać swoją ciekawość: wożą tajemnicze pakunki, są świadkami małżeńskich zdrad, szemranych interesów, przemocy, intymnych rozmów. Czasem w lusterku wstecznym obserwują, jak na tylnej kanapie rodzi się miłość, innym razem mierzą się z agresją i niebiezpieczeństwem. 

 

Poetyka miasta utkana jest z historii jego mieszkańców, a historie te noszą w sobie kierowcy taksówek. Mówią, że gdyby je zabrać, można napisać książkę. My, podczas projektu OFF Opera, postaramy się stworzyć z nich muzyczną narrację. Do poprowadzenia warsztatów storytellingowych zaprosiliśmy artystów: rapera Adama “Łonę” Zielińskiego (znanego z duetu Łona&Webber) oraz Jacka Szymkiewicza (lidera grupy “Pogodno”, “Babu Król” i “Nowa Fala Polskiego Dansingu”). Spotkania z uczestnikami przybiorą nietypową formę - będą odbywały się podczas jazdy taksówką, na postojach oraz w miejscach taksówkarskich spotkań, jak kultowy “Bar u Jędrusia”. Podsumowaniem projektu będzie muzyczno-słowna opowieść zbudowana na podstawie zasłyszanych historii i  wykonana przez artystów na scenie poznańskiego klubu TAMA.

 

kuratorki projektu: Zuzanna Głowacka, Ewelina Chatłas

Partnerem projektu TAXI jest Zrzeszenie Transportu Prywatnego “Super Taxi”.

Twórcy: 

Zuzanna Maria Głowacka – producentka, animatorka kultury, kuratorka. Ukończyła wydział wokalno-aktorski w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz media interaktywne i widowiska na wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureatka nagrody stypendialnej Miasta Poznania (2020). Od pięciu lat jest kuratorką i producentką wielkopolskiego projektu 5 zmysłów. W latach 2014-2015 pełniła funkcję dyrektorki artystycznej festiwalu Opera Know-how obecnie kontynuowanego pod nazwą Off Opera. Wiceprezeska Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury. Hobbystycznie zajmuje się reżyserią. Zrealizowała m.in. spektakle: Próba (2013), Pieśń o nocy (2014), Antreprener w kłopotach (2015). W latach 2016-2019 pracowała jako producentka w Teatrze Polskim w Poznaniu. Od listopada 2018 razem z Pauliną Skorupską prowadzi pracownię twórczą Chcemy całego życia.

Ewelina Chatłas – managerka w Polskim Teatrze Tańca, wcześniej kierownik działu impresariatu i promocji PTT, magister muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, absolwentka mediów interaktywnych i widowisk na UAM, producentka i koordynatorka wielu projektów kulturalnych, doświadczenie zawodowe zdobywała w Fundacji Fabryka Sztuki, Wielkopolskim Biurze Koncertowym, Stowarzyszeniu Inicjatywa Twórcza "Pro Arte", Stowarzyszeniu Młodych Animatorów Kultury, Centrum Sztuki Dziecka oraz Polskim Teatrze Tańca. Doktorantka w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. W przygotowywanej pracy doktorskiej podejmuje temat współczesnych form transmisji polskiej muzyki tradycyjnej. Śpiewa, gra na akordeonie, uczy się gry na dudach wielkopolskich.