Jesteś tutaj

Straszne Obrazy:
street art

Termin wydarzenia
Gdzie: 
Dom Dziecka w Pleszewie, ul. Osiedlowa 1
Kiedy: 
11-13 sierpnia 2019
Treść
Opis: 

W 2019 roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, ojca opery narodowej. Mimo iż jego twórczość wydaje się nam dzisiaj nieco archaiczna, w XIX wieku odegrała ważną rolę w budowaniu tożsamości narodowej oraz “pokrzepianiu serc”. W “Strasznym dworze” – jednej z najbardziej znanych oper kompozytora, którą wybraliśmy na naszą inspirację - odnajdujemy barwny obraz przeszłości pełnej stereotypów, symboli, bohaterskich cnót, a przede wszystkim - szlacheckich tradycji. Punktem wyjścia warsztatów stanie się aria Skołuby z III aktu. Bohater śpiewa o starym, zepsutym zegarze, który zbudzony przez „obcych” wygrywa piekielne kuranty. Wtórują mu portrety prababek, które wyłażą z ram i toczą zacięty spór. Te dwa przedmioty - zegar i portret prababki - potraktujemy jako symbole minionej epoki. Zderzymy je ze współczesną popkulturą - technikami street artu i selfie. Zabawa konwencją „stare-nowe” oraz reinterpretacja znanych symboli da początek dyskusji na tematy lokalnej tożsamości i pamięci. Opera jako obraz przeszłości, dzięki nowym kontekstom i odczytaniom okaże się wciąż aktualna. 

Pierwsza część naszych warsztatów odbędzie się w Domu Dziecka w Pleszewie, który odwiedzimy po raz trzeci. Jako temat zajęć wybraliśmy street art – sztukę tworzoną w przestrzeni publicznej, która, podobnie jak opera w XIX wieku, ma dużą pojemność znaczeniową, potrafi krytykować, ośmieszać, pielęgnować wartości. Do poprowadzenia warsztatów zaprosiliśmy artystów: Igora Rudzińskiego znanego jako Niebieski Robi Kreski (Warszawa) oraz Noriakiego (Poznań).

W ciągu trzech dni uczestnicy zajęć zgłębią historię moniuszkowskiej opery: poznają jej fabułę i postaci, posłuchają arii o Starym Zegarze, postarajż się zrozumieć jej tło historyczne. W części praktycznej nauczą się wybranych technik streetartowych takich jak wlepka, szablon i tatuaż.  Ostatniego dnia projektu uczestnicy i artyści wykonają dwa murale zainspirowane ideą „ku pokrzepieniu serc”. Streetartowe malowidła ozdobią mury Domu Dziecka w Pleszewie.

 

Twórcy: 

Noriaki – poznański artysta, malarz, związany ze środowiskiem street artu. Charakterystycznym elementem jego prac jest postać „Pana Peryskopa” zwanego też „Watcherem”. Jego twórczość można spotkać w wielu polskich i zagranicznych miastach – nie tylko na murach, ale także w galeriach i prywatnych kolekcjach.

Igor Rudziński – polski artysta, malarz, performer, działający pod pseudonimem Niebieski Robi Kreski. Zaczął tworzyć już w wieku szkolnym inspirując się głównie graffiti i sztuką ulicy. Z biegiem czasu jego świadomość wyostrzyła się, a on sam zaczął eksperymentować z innymi nurtami sztuki. Tworzy okładki dla muzyków, pracuje nad plakatami teatralnymi i filmowymi, swoje projekty przenosi na ubrania, tworzy scenografię. Swoją twórczość wystawiał na licznych wystawach w Polsce oraz za granicą.

Zuzanna Maria Głowacka – producentka, animatorka kultury, kuratorka. Ukończyła wydział wokalno-aktorski w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz media interaktywne i widowiska na wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od pięciu lat jest kuratorką i producentką wielkopolskiego projektu 5 zmysłów. W latach 2014-2015 pełniła funkcję dyrektorki artystycznej festiwalu Opera Know-how obecnie kontynuowanego pod nazwą Off Opera. Wiceprezeska Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury. Hobbystycznie zajmuje się reżyserią. Zrealizowała m.in. spektakle: Próba (2013), Pieśń o nocy (2014), Antreprener w kłopotach (2015). W latach 2016-2019 pracowała jako producentka w Teatrze Polskim w Poznaniu. Od listopada 2018 razem z Pauliną Skorupską prowadzi pracownię twórczą Chcemy całego życia.

Karolina Brzezicka – animatorka kultury, z wykształcenia historyczka sztuki i teatrolożka. Członkini Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury. Uczestniczka Mobilnej Akademii Krytyki Tańca, Pracowni Krytyki Operowej przy Teatrze Wielkim w Poznaniu, Otwartej Szkoły Sztuki zorganizowanej przez Katedrę Intermediów UAP (Ach, jak przyjemnie). Pracowała w Centrum Kultury ZAMEK w dziale Projektów Interdyscyplinarnych, gdzie współtworzyła program edukacyjny do wystawy: Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst.. Interesuje się sztuką nowoczesną: literatura, teatr, sztuki wizualne, opera oraz sztuki performatywne. Miłośniczka Tadeusza Kantora oraz filmów z uniwersum Marvela.