Jesteś tutaj

Straszne Obrazy:
od portretu do selfie

Termin wydarzenia
Gdzie: 
Szkoła Podstawowa nr 45 w Poznaniu, ul. Harcerska 3
Kiedy: 
18-20 września 2019 r.
Treść
Opis: 

W 2019 roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, ojca opery narodowej. Mimo iż jego twórczość wydaje się nam dzisiaj nieco archaiczna, w XIX wieku odegrała ważną rolę w budowaniu tożsamości narodowej oraz “pokrzepianiu serc”. W “Strasznym dworze” – jednej z najbardziej znanych oper kompozytora, którą wybraliśmy na naszą inspirację - odnajdujemy barwny obraz przeszłości pełnej stereotypów, symboli, bohaterskich cnót, a przede wszystkim - szlacheckich tradycji. Punktem wyjścia warsztatów stanie się aria Skołuby z III aktu. Bohater śpiewa o starym, zepsutym zegarze, który zbudzony przez „obcych” wygrywa piekielne kuranty. Wtórują mu portrety prababek, które wyłażą z ram i toczą zacięty spór. Te dwa przedmioty - zegar i portret prababki - potraktujemy jako symbole minionej epoki. Zderzymy je ze współczesną popkulturą - technikami street artu i selfie. Zabawa konwencją „stare-nowe” oraz reinterpretacja znanych symboli da początek dyskusji na tematy lokalnej tożsamości i pamięci. Opera jako obraz przeszłości, dzięki nowym kontekstom i odczytaniom okaże się wciąż aktualna. 

Ta część warsztatów będzie dedykowana uczniom starszych klas Szkoły Podstawowej nr 45 w poznańskiej dzielnicy Główna. Tym razem inspiracją stanie się scena operowa, w której Hanna i Jadwiga przebierają się za portrety swoich praprababek. W trakcie zajęć uczestnicy poznają historię wizerunku w sztuce (wykład prowadzony przez Karolinę Brzezicką), a także nauczą się tworzyć autoportrety w ujęciu malarskim (warsztat prowadzony przez Ize Sitarską). Ostatniego dnia podczas warsztatów fotograficznych z Darią Mielcarzewicz spróbują „przebrać się” za swoje prababki i odtworzyć archiwalne fotografie portretowe, a także stworzyć swoje zdjęcie z przyszłości z pomocą aplikacji postarzającej. Selfie jako współczesny autoportret da pole do dyskusji na temat ewolucji wizerunku w sztuce, a także okaże się pomocne w tworzeniu nowych operowych interpretacji.
 

Twórcy: 

Karolina Brzezicka – animatorka kultury, z wykształcenia historyczka sztuki i teatrolożka. Członkini Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury. Uczestniczka Mobilnej Akademii Krytyki Tańca, Pracowni Krytyki Operowej przy Teatrze Wielkim w Poznaniu, Otwartej Szkoły Sztuki zorganizowanej przez Katedrę Intermediów UAP (Ach, jak przyjemnie). Pracowała w Centrum Kultury ZAMEK w dziale Projektów Interdyscyplinarnych, gdzie współtworzyła program edukacyjny do wystawy: Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst.. Interesuje się sztuką nowoczesną: literatura, teatr, sztuki wizualne, opera oraz sztuki performatywne. Miłośniczka Tadeusza Kantora oraz filmów z uniwersum Marvela.

Izabela Sitarska - absolwentka Intermediów w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Autorka wielu instalacji i prac wideo: Pomiędzy (finał IN & OUT festival Łaźnia- Gdańsk), Komora (Muzeum Melancholii w Poznaniu), dyplom Monolit (wyróżnienie Najlepsze Dyplomy ASP 2017, nominacja do nagrody im. M. Dokowicz), Glocca Morra (Oranges on fire part II). Członkini Art of Journey podczas Kathmandu Triennale w Nepalu. Performowała w Düsseldorfie podczas akcji Gate Art Zone II. Pracowała z młodzieżą LGBTQ+ (Festiwalu Malta – Eksperyment Dialog).  Uczestniczyła w wystawie Euroazja w Zurychu. Stypendystka Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (dwie rezydencje artystyczne w Iranie: Kooshk Residency w Teheranie oraz VA Space w Isfahanie).  Razem z grupą _VirtualDreams otrzymała nominację do nagrody im. Leszka Knaflewskiego przyznawaną młodym twórcom przez Galerię Miejską Arsenał.  Koordynatorka Open Studio w ramach Nocy Muzeów oraz w ramach Otwartej Szkoły Sztuki (2019). Prowadzi przestrzeń kulturalną Kwax.

Daria Mielcarzewicz – absolwentka teatrologii, fotografii i grafiki. Jej prace wielokrotnie brały udział w wystawach w Polsce i zagranicą. Autorka projektu Sklep z cytatami, w którym łączy typografię, grafikę i literaturę. Tworzy okładki, kolaże, plakaty, ilustruje. Laureatka stypendium artystycznego Miasta Poznania w dziedzinie fotografii oraz grantu miejskiego w ramach konkursu Centrum Warte Poznania (2015). Współzałożycielka Po-Dzielni. Współpracowała z wydawnictwami: Świat Książki, Znak, PWM, Wydawnictwem Miejskim Posnania, a także z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, Polską Fundacją im. R. Schumana, Insytutem Polskim w Mińsku, Teatrem Polskim w Warszawie, Festiwalem Literatury im. J. Conrada, Sopot Classic Festival, Fundacją Okularnicy, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Archeologicznym Genius Loci, Galerią EL w Elblągu, i in. Strona autorska: www.dariamielcarzewicz.com