Jesteś tutaj

Traviata: pogłosy
Kobiece warsztaty z operą w tle

Termin wydarzenia
Gdzie: 
Studio Aktorskie STA Ul. Ratajczaka 18, Poznań
Kiedy: 
10-12 października 2017
Treść
Opis: 

Warsztaty, zbudowane w oparciu o ideę „twórczego słuchania muzyki”, dotyczyć będą jednego z najbardziej znanych dzieł operowych Giuseppe Verdiego oraz pierwowzoru – powieści Dama Kameliowa Alexandra Dumasa. Zaproszone do udziału w zajęciach kobiety zanalizują fragmenty operowego libretta oraz nagrania wybranych arii Traviaty.

Dama Kameliowa przez dziesiątki lat była jedną z najchętniej grywanych ról kobiecych w teatrze. To opowieść o miłości i poświęceniu, o salonowych konwenansach i brzemieniu wystawnego życia, o stracie ukochanej osoby, wielkiej samotności, smutku i upokorzeniu. Podczas zajęć każda z uczestniczek spróbuje spojrzeć na postać Violetty i Małgorzaty przez pryzmat własnych doświadczeń. Istnieje nieskończona ilość powiązań ich dziejów z historiami każdej z nas. W pełnej sentymentów wyprawie w przeszłość muzyka operowa odegra kluczową rolę − stanie się wehikułem czasu, ożywi uczucia i wspomnienia. Zarejestrowane przez kamerę osobiste wypowiedzi uczestniczek stworzą współczesną, pogłębioną psychologicznie postać Traviaty. Staną się one integralną częścią reżyserowanego koncertu, który zakończy cykl warsztatów.

Zajęcia poprowadzi aktorka Teatru Polskiego − Barbara Krasińska. Pomogą jej w tym kuratorka projektu – Zuzanna Głowacka – oraz operator filmowy Rafał Jerzak. Zapraszamy do udziału wszystkie chętne kobiety, a w szczególności seniorki! Zgłoszenia (imię i nazwisko; data urodzenia; nr tel.) oraz ewentualne pytania prosimy kierować pod adres: smak.poznan@gmail.com. Termin zgłoszeń upływa 30 września. Ilość miejsc ograniczona.

Twórcy: 

Barbara Krasińska

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu. Na Festiwalu Szkół Teatralnych w Bratysławie (1986) zdobyła I nagrodę aktorską za rolę Matki w Matce Stanisława Ignacego Witkiewicza. Współpracowała m.in. z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem STU, Teatrem Ludowym i Teatrem Lalki i Maski Groteska w Krakowie, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Występowała także za granicą, m.in. w: Norwegii (Oslo, Bergen), Wielkiej Brytanii (Londyn, Cambridge, Liverpool). Współpracuje z Teatrem Biuro Podróży.

Rafał Jerzak

Reżyser, operator, absolwent PWSFTviT w Łodzi. Zrealizował wiele filmów dokumentalnych min: Dom, Zajarzyć Jarzynę, Tschuss DDR i wiele innych. Wyreżyserował 3 km do Raju, Afryka. Współpracował z takimi twórcami jak: Adam Sikora, Bartek Konopka, Łukasz Barczyk, Eugeniusz Korin, Bogusław Wołoszański. Podróżnik – miał okazję być prawie na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii.

Zuzanna Maria Głowacka

Producentka, animatorka kultury, kuratorka. Ukończyła wydział wokalno-aktorski w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz media interaktywne i widowiska na wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury (SMAK). Współpracuje z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, biorąc udział w programowaniu i produkcji wydarzeń społeczno-artystycznych. Od trzech lat jest programatorką i producentką wielkopolskiego projektu 5 zmysłów. W latach 2014-2015 pełniła funkcję dyrektora artystycznego festiwalu Opera Know-how. Hobbystycznie zajmuje się reżyserią. Zrealizowała m.in. spektakle: Próba wg B. Schaeffera (2013), Pieśń o nocy (2014), Antreprener w kłopotach (2015) wystawiony w Teatrze Polskim w Poznaniu. Pracowała jako asystent reżysera Keitha Warnera w Teatrze Wielkim w Warszawie (2014). Od 2016 roku pracuje w Teatrze Polskim w Poznaniu.