Jesteś tutaj

Traviata: pogłosy
Koncert/pokaz warsztatowy

Termin wydarzenia
Gdzie: 
Studio Aktorskie STA ul. Ratajczaka 18, Poznań
Kiedy: 
12 października 2017, godzina: 19:00
Treść
Opis: 

Albowiem cóż jest bardziej żałosne niż rozpustna starość, zwłaszcza gdy chodzi o kobietę?
Aleksander Dumas, Dama Kameliowa

Jedną z najsilniejszych inspiracji pokazu warsztatowego kończącego cykl Traviata: pogłosy, jest kobieca „gotowalnia”. To w niej kobieta przygotowuje się na czas uroczystego świętowania, zdobi się w zapach, makijaż, wkłada barwne stroje... Tam możemy podpatrzeć jak rozkwita prawdziwa „kobiecość” − niezależna od upływu lat i posiadanych doświadczeń, obecna w każdej z nas.

Pokaz warsztatowy został zbudowany wokół dwóch sytuacji węzłowych dla powieści Dumasa i libretta Piave’go. Rozpocznie się odtworzeniem sceny, w której główny bohater trafia na licytację majątku zmarłej Małgorzaty Gautier. Widzowie znajdą się z specjalnie przygotowanej przestrzeni pełnej osobistych przedmiotów kobiet. Każdy ze wspomnianych przedmiotów odegra rolę wehikułu, uruchomi intymną historię z przeszłości. Nagrane za pomocą kamery wypowiedzi uczestniczek projektu, będą dotyczyły wspomnień o młodzieńczym zakochaniu. Wprowadzą one widzów we wzniosły nastrój drugiej części pokazu - muzycznej sceny Balu, pełnej tańców i toastów „na chwałę Miłości”, jedynego uczucia, które w pełni wyzwala kobiecość.

Występują:
Magdalena Stefaniak - sopran
Weronika Manikowska – fortepian

Koncepcja - Zuzanna Głowacka, Barbara Krasińska
Reżyseria - Barbara Krasińska
Video - Rafał Jerzak
Charakteryzacja - Paulina Gaj

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie wydawane będą od 2 października br., w Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 44, od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00-19:00, w soboty w godz. 10:00-17:00.

Twórcy: 

Magdalena Stefaniak

Sopranistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu dr hab. Barbary Mądrej (dyplom z wyróżnieniem). Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów mistrzowskich z takimi sławami światowej wokalistyki, jak choćby Thomas Hampson, Ewa Podleś, Urszula Kryger, Matjaž Robavs czy Izabela Kłosińska. Jest laureatką szeregu konkursów wokalnych, gdzie warto wspomnieć choćby o nagrodzie Europejskiej Fundacji Promocji Sztuki Wokalnej (VII Międzynarodowy Konkurs Wokalny Złote Głosy w Warszawie), czy obecność w półfinale prestiżowego 34. Międzynarodowego Konkursu im. Hansa Gabora Belvedere Singing Competition w Amsterdamie. Swój debiut sceniczny odbyła na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu partią Hrabiny w operze „Le nozze di Figaro” W. A. Mozarta (dyr. Maciej Wieloch, 2013). Zaowocowało to szeregiem kolejnych kreacji scenicznych, jak choćby tytułowa partia w widowisku Alicja w Krainie Czarów G. Kaczmarka (Teatr Wielki w Poznaniu 2014), Psyche w operze Eros i Psyche L. Różyckiego (Opera Bałtycka w Gdańsku, 2015), partie Wróżki Kwiatów, Laponki i Szepczącej w widowisku Królowa Śniegu G. Kaczmarka (Teatr Wielki w Poznaniu, 2015), Musetta w La Bohème G. Pucciniego (Opera Bałtycka, 2016), Fruma Sara w musicalu Skrzypek na dachu J. Bocka (Teatr Wielki w Poznaniu, 2017), czy Pierwsza Dama w spektaklu O Królestwie Dnia i Nocy i zaczarowanych instrumentach będącym adaptacją Czarodziejskiego Fletu W. A. Mozarta (Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie, 2017). Od września 2016 r. związana jest z Akademią Operową działającą przy Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Weronika Manikowska

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu solowego Prof. AM dra hab. Macieja Pabicha oraz w klasie kameralistyki ad. dra hab. Marcina Sikorskiego (2017). Jest laureatką wielu konkursów muzycznych m.in.: Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu, X Internationalen Klavierwattbewerb Gorlitz w Niemczech, X Concorso Internazionale „Musica Insieme” we Włoszech oraz finalistką XIX Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza (2016, Łódź) w duecie z Magdaleną Stefaniak. Jest także stypendystką Prezydenta Miasta Poznania, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Rektora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Nieustannie dokształca się podczas kursów muzycznych pod kierunkiem: prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Andrzeja Tatarskiego, prof. Krzysztofa Jabłońskiego, prof. Alicji Palety-Bugaj, prof. Aleksieja Orlovietskiego oraz prof. Tamása Ungára. W sierpniu 2016 roku zadebiutowała jako solistka z orkiestrą pod batutą Anny Duczmal-Mróz. Ważnym filarem jej działalności jest współpraca z wokalistami, którym towarzyszy podczas różnych wydarzeń artystycznych.