Jesteś tutaj

W strasznym dworku
pokaz pracy warsztatowej

Termin wydarzenia
Gdzie: 
Miejski Ośrodek Kultury, ul. Łubieńskiego 11, Gniezno
Kiedy: 
26 września 2019, godz. 19:00
Treść
Opis: 

W strasznym dworku – inscenizowany pokaz muzyczny – jest zwieńczeniem dwutygodniowych warsztatów muzyczno-teatralnych przeznaczonych dla śpiewających seniorów. W gnieźnieńskiej inscenizacji tytułowym miejscem stanie się domostwo zwaśnionego małżeństwa z długim stażem. Wyśpiewywane przez nich pieśni będą wyrażały ich wzajemne żale, opowiadały o wspomnieniach z przeszłości oraz podkreślały oczekiwania związane z tym, co ma jeszcze w ich życiu się wydarzyć. Wszystko to zostanie oparte na treści słynnych pieśni Stanisława Moniuszki, pośród których znajdą się między innymi Groźna dziewczyna, Matysek oraz partie chóralne z opery Straszny dwór.

Wykonania utworów podejmą się seniorzy i seniorki chórów Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, z którym Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury będzie współpracowało już po raz trzeci po projektach Traviata: Pogłosy (2017) oraz Dziewczyny: Pogłosy (2018).

W cyklu warsztatów i prób prowadzonych przez członków Stowarzyszenia oraz dyrygenta Damiana Kacnera seniorzy i seniorki nie tylko zapoznają się z bogatą twórczością Moniuszki, jej twórczymi interpretacjami, ale również sami będą mogli wpłynąć na kształt i charakter finalnego pokazu.

Twórcy: Damian Kacner, Marcin Kluczykowski, Weronika Kulczycka, Michał Mroczkowski, Jakub Królikowski, członkowie chórów Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie

Twórcy: 

Marcin Kluczykowski – student reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi oraz doktorant Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. Jako aktor współpracował z poznańskimi teatrami (m.in. z Teatrem Automaton, Sceną Wspólną, Teatrem U Przyjaciół oraz Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki). Od 2014 roku członek Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury.

Michał Mroczkowski - muzyk, tancerz, animator kultury, absolwent rytmiki w Akademii Muzycznej w Poznaniu, członek Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury. Twórca choreografii do spektakli: Pieśń o nocy, Moniuszko, powiedz mi coś na uszko, Siódmy, Dirty Dancing Music&Dance Show, Piękne spojrzenie oraz Extravaganza o władzy w Teatrze Polskim w Poznaniu. Producent międzynarodowego przedsięwzięcia  tanecznego Dance Fusion Festival w Poznaniu (2013, 2014), realizator inicjatywy Roztańczyć Poznań (2014), od 2016 roku związany z projektem 5 zmysłów. Współpracuje z CK Zamek w Poznaniu – także jako rezydent programu Rezydenci w Rezydencji. Współpracuje również ze Studiem Aktorskim STA w Poznaniu oraz Towarzystwem Muzycznym Schola Cantorum Posnanensis. W sferze jego zainteresowań znajduje się wykorzystanie metody rytmiki w pracy z aktorami i wokalistami, taniec kultury afrokubańskiej oraz specyfika gatunku musicalu.

Damian Kacner – dyrygent chóralny, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Swoje umiejętności zdobył pod okiem wybitnych artystów i pedagogów: Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz, Tomasza Dzięcioła i Marka Gandeckiego. Obecnie prowadzi chór Ascensio oraz męską grupę śpiewaczą Beard Brothers. Nieustannie zagłębia tajniki sztuki dyrygenckiej. Od grudnia 2018 roku razem z Joanną Bardzką prowadzi projekt Międzypokoleniowe Warsztaty Chóralne w Teatrze Polskim w Poznaniu, od maja 2019 w ramach projektu Fyrtel Główna prowadzi grupę wokalną w Klubie Seniora Główna.

Jakub Królikowski - absolwent kompozycji i fortepianu jazzowego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Tworzy muzykę dla estetycznego zadowolenia słuchaczy. Inspiruje się formami przyrodniczymi i mądrością starożytnych przodków. Improwizuje na fortepianie, syntezatorach, przedmiotach (yassowy band Kartony – Nibynóżki). Komponuje na instrumenty (Cosmonauts are Lost...), elektronikę (Invisible Club), do teatru (Polski Teatr Tańca), realizuje działania performatywne (With Out Identity) i multimedialne (spektakle Milana Loviški i Otto Krause w Wiedniu). Współautor wielu działań artystycznych z pogranicza muzyki, visual-art i tańca (Światłodźwięki). Laureat Nagrody Głównej Konkursu Młodych Kompozytorów im. M. Stachowskiego, pod honorowym patronatem K. Pendereckiego (2018), beneficjent Stypendium Artystycznego Miasta Poznania za osiągnięcia kompozytorskie i koncertowe oraz za promocję twórczości poznańskich kompozytorów (2018). 

Weronika Kulczycka – absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, wokalistka, dyrygentka, nauczycielka śpiewu w Akademii Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu. Aktorka Teatru PAPA. Współpracowała m.in. z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice” – współtworzyła dramat muzyczny Noc poślubna w reżyserii Jana Lecha w oparciu o Sklepy cynamonowe Bruno Schulza realizując solową partię Tłujki. Solistka „Akademii Mendelssohnowskiej” Narodowego Forum Muzyki (2016), gdzie współpracowała z Chórem NFM pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. Uczestniczka wielu warsztatów wokalnych i teatralnych. Czynna uczestniczka warsztatów techniki Alexandra z Magdaleną Kędzior. Głos kształciła pod okiem polskich i zagranicznych pedagogów, m. in. dr hab. Małgorzaty Woltmann-Żebrowskiej, Ingeborg Danz, Ubaldo Fabbri.