Jesteś tutaj

Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela
Warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek

Termin wydarzenia
Gdzie: 
Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19, Poznań
Kiedy: 
13 września - 13 października 2017
Treść
Opis: 

Bo nie ma nic gorszego od nauczycieli osobiście sympatycznych, zwłaszcza jeśli przypadkiem mają osobiste zdanie. 
Witold Gombrowicz, Ferdydurke

Twoim zdaniem nauczyciele to:
a) ludzie, którym coś nie wyszło w życiu;
b) osoby, które starają się rzetelnie i w przystępny sposób przekazać swoją wiedzę;
c) ludzie, którzy wyżywają się na uczniach, bo nie byli w stanie zrealizować własnych planów; pasjonaci, którzy kochają swoją pracę.

A jak sami nauczyciele postrzegają swoją rolę?

Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela to cykl warsztatów, oparty na metodach pedagogiki teatru. Grupa poznańskich nauczycieli i edukatorów podejmie na nich temat statusu i kondycji swej profesji oraz problemów, jakie pojawiają się w ich codziennej pracy w trakcie obcowania z uczniami, rodzicami czy współpracownikami. Spróbują jednocześnie skonfrontować się z negatywnymi wyobrażeniami na temat własnego zawodu i nadać im bardziej złożoną perspektywę. Ważnym zagadnieniem będzie również kwestia konfrontacji młodzieńczych ideałów uczestników warsztatów z ich późniejszą realizacją w trakcie pracy zawodowej. Warsztaty, prowadzone przez Daniela Stachułę, zakończone zostaną spektaklem, w którym nauczyciele w bezpośredniej konfrontacji z widownią – uczniami, rodzicami, koleżankami i kolegami z pracy - opowiedzą o samych sobie. Bezpłatne wejściówki na wydarzenia wydawane będą od 2 października br., w Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 44, od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00-19:00, w soboty w godz. 10:00-17:00.

Obsada – nauczyciele poznańskich szkół.
dramaturgia | reżyseria – Daniel Stachuła
scenografia – Filip Brzyski
muzyka | ruch sceniczny – Karolina Kosidło

Twórcy: 

Daniel Stachuła

Reżyser, dramaturg, pedagog teatru, absolwent teatrologii, filologii polskiej oraz międzywydziałowej specjalności operologicznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współtworzy projekt Off Opera (wcześniej Opera Know-how). Jako reżyser zadebiutował w 2016 roku na dużej scenie Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, realizując dzieło Henry’ego Purcella Dydona i Eneasz. W swoich działaniach artystycznych interesuje się także najmłodszym widzem – w 2014 roku zrealizował spektakl dla dzieci Pomiędzy na podstawie utworów Karola Szymanowskiego Rymy dziecięce (op. 49) do słów poznańskiej poetki Kazimiery Iłłakowiczówny. W 2015 roku objął funkcję dramaturga spektaklu Antreprener w kłopotach. W 2016 otrzymał Stypendium Artystyczne Miasta Poznania za realizacje reżyserskie w teatrze muzycznym. W tym samym roku został nominowany do Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Debiut Roku za spektakl Dydona i Eneasz. Obecnie jest doktorantem Instytutu Teatru i Sztuki Mediów UAM w Poznaniu, gdzie prowadzi badania nad polską operą przełomu XVIII i XIX.