Dawno temu w Glutendorfie

premiera spektaklu

Rekonstrukacja teatru ludowego na Głównej!

Okres od początku XX wieku do połowy lat 30. na Głównej to — obok intensywnego rozwoju przemysłowego dzielnicy — przestrzeń wielu procesów społeczno-kulturowych, które zacieśniają więzi społeczności lokalnej, kształtują jej tożsamość i wpływają na budowanie kapitału społecznego. Jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie dzielnicy jest budynek teatru przy ul. Głównej 38.

Dawno temu w Glutendorfie… to projekt teatralny, rekonstruujący fenomen chłopsko-robotniczych przedmieść Poznania — teatru ludowego, który działał na początku XX wieku, integrując lokalną społeczność i pełniąc rolę społecznej instytucji kultury. Teatr — zbudowany w 1898 roku z prywatnych środków (Józefa Petrasa, mistrza piekarskiego z Głównej)  ma charakter oddolnego manifestu mieszkańców, którego główną tezą jest potrzeba organizacji wydarzeń kulturalnych i artystycznych w prężnie rozwijającej się społeczności.

Praca nad rekonstrukcją historii teatru rozpoczęliśmy w archiwach, skrupulatnie je kartkując i wydobywając zapomniane fotografie, teksty, wspomnienia. W procesie twórczym wykonujemy swoisty artistic research, który wykorzystuje procesy artystyczne w celu zrozumienia i wyrażenia subiektywności ludzkiego doświadczenia. Odzyskane archiwalia stały się materiałem źródłowym dla warsztatów scenariopisarskich, które zaowocują stworzeniem scenariusza spektaklu teatralnego. Następnym etapem są warsztaty muzyczno-chóralne, których efektem jest opracowanie muzyczne premierowego przedstawienia. 

Kulminacją naszych działań będzie premiera spektaklu teatralnego pt. „Dawno temu w Glutendorfie…”, reżyserowanego przez Ewę Kaczmarek i Daniela Stachułę. Zwieńczeniem pracy będzie publikacja zawierająca program spektaklu oraz teksty dotyczące dziedzictwa kulturowego Głównej. W ten sposób chcemy nie tylko zrekonstruować historię, ale także włączyć lokalną społeczność w proces twórczy tak, jak robiono to dawniej… w teatrze na Głównej.

termin: 29 września | godz. 16 i 18 (dwa spektakle)
punkt zbiórki: Brama Poznania, ul. Gdańska 2, Poznań

bezpłatne wejściówki do odbioru w CIM oraz na Fyrtlu Główna od 16 września

__

Współorganizatorem spektaklu jest Brama Poznania i Poznańskie Centrum Dziedzictwa.

Partnerem wydarzenia jest Teatr Usta Usta Republika, MPK Poznań, Rada Osiedla Główna oraz Chór Pogłosy.

Projekt „(Re)konstrukcja tradycji — główieński ludowy teatr chłopsko-robotniczy” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024 oraz budżetu miasta Poznania.

Wydarzenie jest realizowane pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania oraz Przewodniczącego Rady Miasta Poznania.