Jesteś tutaj

24.09.2019

FINAŁ projektu Off Opera 2019

Zapraszamy na niezwykły finał tegorocznej edycji projektu Off Opera 2019, który odbędzie się 29 września (niedziela), o g. 18.00 w Domu Tramwajarza, ul. Słowackiego 19-21.

Moniuszko: sceny domowe i operowe
Off Opera zderza działania muzyczno-teatralne z kulturą alternatywną, czyniąc z muzyki integralną część miejskiego życia. W tym roku z ulic przenosi się do naszych domów i mieszkań. Sięga po twórczość Stanisława Moniuszki – ojca opery narodowej – by na nowo odczytać ją przez pryzmat naszych doświadczeń i wspomnień. Projekt nosi tytuł Moniuszko: sceny domowe i operowe. Utwory polskiego kompozytora są punktem wyjścia dla opowieści i scen rodzajowych związanych z życiem rodzinnym. 

We wrześniu 2019 w czterech miastach Wielkopolski odbyły się warsztaty: „Co ludzie powiedzą?” (Pobiedziska), „W strasznym dworku” (Gniezno) oraz „Straszne obrazy” (Pleszew i Poznań). Główną inspiracją działań była opera „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, która wdzięcznie parodiuje relacje między domownikami szlacheckiego dworu. Idea „portretu rodzinnego” stała się tematem przewodnim finałowego pokazu Off Opery, w którego tworzenie zaangażowani są wszyscy uczestnicy projektu. 

29 września 2019 w naszym „strasznym dworze”, zainscenizowanym w poznańskim Domu Tramwajarza, zamiast portretów prababek głos zabiorą młodzi opowiadacze, którzy podzielą się zmyślonymi lub prawdziwymi legendami rodzinnymi. Opowiedzą o naszych dalekich i bliskich krewnych, wyciągną na wierzch ich tajemnice, pożartują z ich zachowań. Wtórować im będzie chór seniorów, który wyśpiewa historię zwaśnionego małżeństwa i odegra mrożące krew w żyłach, a czasami przezabawne sceny domowe. Reszta historii ukryta będzie w obrazach – portretach i fotografiach zdobiących ściany „rodzinnej posiadłości”. W sentymentalnej podróży po meandrach rodowych historii towarzyszyć nam będzie muzyka improwizowana oraz aranżacje utworów Moniuszki przygotowane przez Jakuba Królikowskiego.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!