Jesteś tutaj

20.12.2020

Projekt TAXI doczekał się kontynuacji

Początek Projektu TAXI sięga czerwca 2020 roku i festiwalu OFF Opera.

To wtedy Łona po raz pierwszy pojawił się w Poznaniu, by razem z Jackiem Szymkiewiczem – liderem Pogodno, wziąć udział w projekcie społeczno-artystycznym adresowanym do grupy taksówkarzy. Szybko okazało się, że podczas kilku dni warsztatów artyści nie zdołają wyczerpać  tematu. W grudniu 2020 w nieco zmienionym składzie ponownie spotkali się w Poznaniu, by kontynuować rozmowy z kierowcami i pod ich wpływem tworzyć kolejne muzyczne numery. 

 

W oczekiwaniu na premierowe video podsumowujące ich pracę wspominamy jak Łona i Budyń wspólnie z animatorkami Zuzą Głowacką i Eweliną Chatłas przeprowadzili cykl warsztatów dla poznańskich dryndziarzy. Były to spotkania nietypowe, bo zamiast w warsztatowej sali, odbywały się... np. w taksówce.

– Odwiedziliśmy wiele miejsc uważanych przez taksówkarzy za kultowe, m.in.: bar “u Gosi” przy dworcu Poznań Główny, gdzie siedzibę mają ci, którzy wiodą nocne życie. Spotykają się tam o 20.00 na swoje „śniadanie”, czyli głównie kawę i papierosy, po czym ruszają w całonocną podróż – opowiada Łona.

– Jednym z punktów programu było też spotkanie z Mieczysławem Hryniewiczem – odtwórcą głównej roli w „Zmiennikach”. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że Łona jest wielkim fanem tego serialu. – mówi Zuza Głowacka – Staraliśmy się poznać to środowisko od środka. Czasem bardzo dosłownie – Łona przez dwa dni jeździł po Poznaniu jako kierowca Ubera!

– Epizod wprawdzie skromniutki, ale dał mi jakiś wgląd w optykę taksówkarza. Mogłem się rozejrzeć z siedzenia, na którym siedzi kierowca, spojrzeć na pasażerów w lusterku wstecznym. Myślę, że bardzo dużo mi to dało – komentuje raper.

Jaki będzie ciąg dalszy projektu? Więcej informacji już wkrótce!

 

Projekt TAXI – kontynuacja projektu społeczno-artystycznego o poznańskich taksówkarzach, został dofinansowany ze środków Miasta Poznania.