Jesteś tutaj

Festiwal Opera Know-how 2014

Termin wydarzenia
Gdzie: 
Poznań
Kiedy: 
5-7 września 2014
Treść
Opis: 

Patronem pierwszej edycji festiwalu był Karol Szymanowski. W trakcie jej trwania wykonano blisko 80 utworów pochodzących zarówno z wczesnych lat jego pracy kompozytorskiej, jak i dzieł w pełni dojrzałych. Festiwal otworzył happening Rozdźwięki w Galerii MM. Wydarzenie to było symbolicznym "wyjściem muzyki poważnej" w obszar miasta i próbą zaadaptowania jej w przestrzeni galerii handlowej. Szymanowski zabrzmiał także w podziemnym parkingu galerii, na skwerze za Biblioteką Uniwersytecką oraz wśród sklepów Pasażu Różowego. Wszystko to za sprawą koncertów z cyklu Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia. Odbył się także koncert aranżacji jazzowych w wykonaniu młodych poznańskich muzyków – Szymanowski: Inspiracje. Poznański gitarzysta Wojtek Świeca zaprezentował swoją interpretację Litanii do Marii Panny Szymanowskiego w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Daniel Stachuła oraz dramaturżka Joanna Żygowska w spektaklu Pomiędzy wzięli na warsztat cykl pieśni Szymanowskiego Rymy dziecięce i stworzyli spektakl oparty na słowach poznańskiej poetki Kazimiery Iłłakowiczówny. Opracowana przez nich forma teatralna, balansująca na granicy widowiska teatralnego oraz koncertu performatywnego, zapoznawała najmłodszych widzów z synestezyjnym rozumieniem rzeczywistości. W programie znalazła się również projekcja opery Król Roger w reżyserii Mariusza Trelińskiego. W ramach festiwalu na przystanku PST Karola Szymanowskiego powstał mural. Nad tą inicjatywą merytoryczną opiekę sprawował Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Twórcy: 

Dla pragnących dogłębnie poznać tajemnice sztuki operowej zorganizowano warsztaty aktorskie i wokalne. Otwartą lekcję śpiewu poprowadziła solistka Iwona Hossa. Cykl warsztatów obejmował także naukę twórczego słuchania muzyki dla dorosłych i dzieci oraz warsztaty didżejskie dla młodzieży. Organizatorzy zadbali o dobór rozmaitych środków i metod, by przybliżyć i odczarować muzykę operową.

Zwieńczeniem całego festiwalu był spektakl Pieśń o nocy, autorski projekt Zuzanny Głowackiej – dyrektorki artystycznej festiwalu Opera Know-How. Scenariusz powstał w oparciu o 23 miniatury muzyczne na głos z fortepianem, pochodzące z różnych okresów twórczości Karola Szymanowskiego. Prezentacja spektaklu odbyła się w przestrzeni fontanny na Placu Wolności.

Pierwsza edycja festiwalu udowodniła, że chętnych do niestandardowego odbioru muzyki operowej, jak i jej twórczego opracowywania, jest w Poznaniu wielu. Kilka tysięcy uczestników wydarzenia i kilkudziesięciu artystów sprawiło, że Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury od razu podjęło prace nad jego kolejną edycją.

Festiwal Opera Know-how 2014 dofinansowano z budżetu Miasta Poznania i Ministerstwa Kultury i Edukacji Narodowej.