Zostaw mnie na lodzie

warsztaty / piosenki / siostrzeństwo

warsztaty piosenkowe dla kobiet

Latem 2022 roku nad brzegiem Jeziora Strzeszyńskiego spotkało się osiem kobiet. Niektóre z nich należały do klubu morsów i pojawiły się na warsztacie zainteresowane jego tematem, inne chciały po prostu nauczyć się pisać piosenki, by za ich pomocą wyrażać swoje emocje. Każda z kobiet podzieliła się swoją wyjątkową historią. Wyszła z tego muzyczna opowieść o tym, co dzieje się, gdy w relacjach zaczyna wiać chłodem, o wyznaczaniu granic, ale również o tym, co daje ich przekraczanie.

Zostaw mnie na lodzie to kontynuacja warsztatów Zuzanny Wrońskiej Co robią morsy latem, tym razem skierowana wyłącznie do kobiet i osób, które utożsamiają się z tą grupą. Celem spotkania będzie stworzenie wspólnej piosenki, na podstawie Waszych intymnych opowieści. 

Podczas pierwszego dnia warsztatu skupimy się na poznaniu narzędzi — dostaniecie od nas welcome pack, który podpowie Wam, jak pisać o sobie i swoich przeżyciach. Na przykładach polskich piosenek omówimy też różne formy narracji. Zwrócimy uwagę na terapeutyczną rolę pisania i wyrażania siebie w tekście, a także kreatywność jako formę prostego relaksu i inkluzywnej zabawy. Jak podkreślała poetka Audre Lorde w eseju „Poezja to nie luksus”:

Poezja jest ze wszystkich form sztuki „najbardziej ekonomiczna”. Jest językiem ludzi nieuprzywilejowanych — w końcu, żeby napisać wiersz, nie potrzeba nawet „własnego pokoju”. Żeby pisać potrzebujemy kartkę i długopis.

Nic więcej.  

Podczas drugiego dnia warsztatów dokonamy edycji tekstu i nadamy piosence ostateczny kształt. Popracujemy również z instrumentem i podejmiemy próbę połączenia tekstu z melodią. Zastanowimy się, jak dobór słów wpływa na muzykę i odwrotnie — jak tekst zmienia się pod wpływem melodii.

Co dzieje się za znaczeniem słów i jakie uczucia pojawiają się wraz z dołączeniem muzyki do tekstu? Podsumowaniem warsztatu będzie wspólne wykonanie napisanego utworu, które uwiecznimy w materiale video (udział w tej części warsztatu ma charakter fakultatywny).

termin: 28-29 września, godz. 12-16
miejsce: Łazęga Poznańska, ul. Święty Marcin 75, Poznań
prowadzenie: Zuzanna Wrońska

Partnerem wydarzenia jest  Łazęga Poznańska

wstęp wolny | obowiązują zapisy: alicja.gebala@animatorzysmak.pl