Łona x Konieczny x Krupa TAXI

MUZYKA / OFF KONCERT / FILM

TAXI 

Łona x Konieczny x Krupa

OFF koncert

Łona x Konieczny x Krupa to kooperacja szczecińskiego rapera z perkusistą i saksofonistą ze składu Siema Ziemia. Ich debiutancki materiał TAXI opowiada o świecie widzianym zza szyby taksówki i jest zapisem transformacji kulturowej zachodzącej w ostatnich czterech dekadach. Teksty piosenek to autentyczne historie taksówkarzy i taksówkarek zebrane podczas warsztatów OFF Opera w 2020 roku. Poprowadzili je Łona razem z Zuzanną Głowacką, a także Jackiem “Budyniem” Szymkiewiczem i Eweliną Chatłas. To wtedy trafili również do legendarnego Baru u Gosi, w którym stołują się taksówkarze i pracownicy PKP. 

Koncerty w nieoczywistych przestrzeniach to znak rozpoznawczy OFF Opery. Lubimy muzyczne eksperymenty i wydarzenia site specific. Miejsce jest dla nas integralną częścią muzycznego przekazu. A teraz wyobraźcie sobie początek lat 90 i zatłoczony, duszny bar w którym odbywa się koncert znanej kapeli. Tłum ludzi wylewa się aż na ulicę. Jest tak ciasno, że nie idzie wbić szpilki, ale liczy się atmosfera i emocje związane z muzyką. W tle słychać odjeżdżające z dworca pociągi. Pod knajpą co chwilę zatrzymują się taksówki, z których wysiadają kolejni goście i gościnie. To dzięki ich opowieściom powstały piosenki prezentowane podczas wydarzenia.

OFF Koncert Łona x Konieczny x Krupa domyka pewien rozdział w historii projektu TAXI. W Barze u Gosi przy ulicy Dworcowej 9 pojawią się taksówkarze i taksówkarki, z którymi twórcy projektu rozmawiali przez ostatnie trzy lata. Jest to m.in. Mieczysław Hryniewicz – odtwórca głównej roli z serialu Zmiennicy, Hubert Smul – poznański taksówkarz roku 2019 i 2020, Pani Gosia – gospodyni koncertowego wieczoru, Adi Kaniewski, który choć jeździł uberem tylko 3 miesiące, również podzielił się licznymi historiami, Stan Homan, który zatrudnił Łonę jako kierowce w swojej firmie przewozowej AllRide24, a także ekipa odpowiedzialna za całą wizualną, muzyczną i literacką opowieść o tym projekcie i mnóstwo innych zaprzyjaźnionych osób. Świadkami tego wiekopomnego spotkania będzie publiczność, która przedpremierowo usłyszy materiał TAXI w wersji koncertowej. Będzie mnóstwo ludzi. Pewnie tyle, że ledwo damy radę się pomieścić, ale jest dla nas ważne, aby zaprosić Was do miejsca, w którym to wszystko się zaczęło. Bo nie chodzi tutaj o koncert, ale o pewnego rodzaju podsumowanie.

4 września 2023 | wstęp od godziny 19.00 | Poznań

wstęp wolny | zapisy od 30 sierpnia 2023 

***

Twórcy i twórczynie | Adam 'Łona’ Zieliński, Kacper Krupa, Andrzej Konieczny, Katarzyna Tomczyk, Paweł Jóźwicki